Gmina Jeżów Sudecki Położona jest w południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, powiat jeleniogórski, na wzgórzach Gór Kaczawskich odznaczających się bogactwem form morfologicznych. Jeżów Sudecki ma bardzo bogatą historię sięgającą początków XIII w. Wspaniałe zabytki znajdujące się na terenie gminy stanowią świadectwo wielowiekowej historii:
– „Krzyż Kozacki”- wzmianka w kronice głosi, że w 1813 roku (w okresie wojen napoleońskich) koło wsi doszło do potyczki. Dla upamiętnienia tego zdarzenia postawiono kamienny krzyż.
– „Dom Gwarków” – wybudowany został w 1601 roku, pełnił funkcję karczmy dla górników. Jest on jednym z najstarszych domów tego typu na Śląsku.
– Wieża Rycerska w Siedlęcinie, wzniesiona w XIV w. nad rzeką Bóbr. Jej wnętrze zdobią unikatowe w skali światowej malowidła, nawiązujące do życia i śmierci postaci św. Krzysztofa i legendy o Lancelocie – rycerzu króla Artura. Wieża ta jest jedną z największych wież tego typu w Europie.

Lubiącym aktywny sposób spędzania wolnego polecamy wyprawę na górę Szybowcową, znajdującą się na wysokości 561 m n.p.m. Na szczycie znajduje się lądowisko, a jej zbocza to raj dla lotniarzy i paralotniarzy. Teren góry Szybowcowej jest wspaniałym miejscem spacerowym jak i widokowym na panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Na przeciwległym wzgórzu w Dziwiszowie – Łysej Górze znajduje się dośnieżany stok z 4 wyciągami narciarskimi. Jednym z najpiękniejszych miejsc w gminie jest schronisko „Perła Zachodu” w Siedlęcinie, położone nad urokliwym jeziorem Modrym w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru – rozciąga się na powierzchni 1 794 ha oraz w naturalnych zespołach lasów Gór Kaczawskich. Turyści mogą podziwiać te walory podczas pieszych wycieczek po szlakach turystycznych:
– Szlak zielony – biegnący z Jeleniej Góry do Strzyżowca poprzez Park Krajobrazowy Doliny Bobru.
– Szlak niebieski – szlak międzynarodowy – przebiegający na terenie gminy przez Płoszczynę, Chrośnicę.

Miasteczko naszego maratonu będzie ulokowane na Łysej Górze, gdzie funkcjonuję ośrodek narciarski
SKI ARENA ŁYSA GÓRA. Znajduje się on na terenie gminy Jeżów Sudecki w Górach Kaczawskich. Od centrum Jeleniej Góry dzieli go zaledwie 10 km, od Legnicy 50 km, od Lubina 70km, od Głogowa i Wrocławia ok. 100km a od Zielonej Góry 150km.

Jest to doskonałe miejsce do uprawiania zimowych i letnich aktywności w tygodniu, jak i rodzinnego dłuższego wypoczynku podczas weekendów czy ferii i wakacji. Liczne wyciągi i trasy narciarskie zlokalizowane są na północnym stoku Łysej Góry (708 m npm), dzięki czemu śnieg długo się utrzymuje i panują tu wyśmienite warunki narciarskie.

W okresie zimowym na łysogórskiej arenie znajdą dla siebie interesujące propozycje zarówno narciarze zjazdowi i snowboardziści, narciarze biegowi, narciarze skitourowi, a także najmłodsi wielbiciele śniegu, którzy mogą korzystać ze szkoleń narciarskich, pola saneczkowego, karuzeli narciarskiej a także miejsca do zabawy w Reniferowej Chatce.

Największym atutem SKI ARENA ŁYSA GÓRA jest szkoła narciarska AESCULAP, która powstała w 1970 roku. Hasłem przewodnim przyświecającym Aesculapowi od początków istnienia jest: „Wychowanie przez góry dla gór”. Szkoła prowadzi wychowanie i kształcenie dzieci oraz młodzieży w narciarstwie zjazdowym. Zajęcia prowadzone są w duchu umiłowania przyrody, szacunku i respektu dla gór. W programie szkoły znajduje się nie tylko jazda na nartach. Dzieci biorą udział również w wycieczkach górskich turystyczno-krajoznawczych w Karkonosze, Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie.

W sezonie zimowym SKI ARENA ŁYSA GÓRA oferuje:
– ponad 4 km doskonale przygotowanych tras narciarskich wyposażonych w nowoczesny system naśnieżania i oświetlenie
– sześć wyciągów: cztery talerzykowe, jeden orczyk, jeden bezpodporowy dla dzieci
– jazdy dzienne i wieczorne
– karnety narciarskie dopasowane do indywidualnych potrzeb
– naukę jazdy na nartach w szkole z ponad 40 letnią tradycją
– serwis narciarski
– wypożyczalnie nart
– trasy narciarstwa biegowego
– trasy narciarstwa skitourowego
– snowpark dla snowboardzistów i narciarzy
– fun park dla najmłodszych z karuzelą i polem saneczkowym
– 4 punkty gastronomiczne
– stadninę koni wraz z nauką jazdy
– bezpłatne parkingi