KROSNO ODRZAŃSKIE – GMINA WIELU MOŻLIWOŚCI

Krosno Odrzańskie leży w powiecie krośnieńskim, w środkowo – zachodniej części, województwa lubuskiego – prężnie rozwijającego się regionu Polski Zachodniej. Bliskość dużych rynków konsumenckich UE, doskonale rozwinięta sieć drogowa, bardzo dobre warunki do rozwoju przemysłu, bliskość uczelni wyższych – te atuty sprawiają, że Krosno Odrzańskie ma ogromny potencjał rozwojowy. Obszar Gminy zajmuje powierzchnię 21 tys. ha i jest podzielony na miasto oraz 19 sołectw. Zamieszkuje go łącznie ponad 18 tys. osób.

Krosno Odrzańskie należy do grona najstarszych polskich miast. Bogata na przestrzeni wieków historia, nie była dla niego łaskawa. Burzliwe dzieje, groźne powodzie i pożary niszczyły jego zabudowę i pozbawiały wielu pamiątek przeszłości. Przedwojenny obraz miasta – różnorodnego architektonicznie i kulturowo niemieckiego wówczas Crossen an der Oder, znamy już tylko z widokówek. Zawiła historia Krosna Odrzańskiego sprawiła, że w roku 1945 powróciło do Macierzy, znów stając się miastem polskim. Zniszczenia wojenne okazały się jednak ogromne, wielu obiektów nie udało się odbudować. Wśród zachowanych zabytków architektury szczególną rolę odgrywa Zamek Piastowski, w którego murach, w XIII wieku, przebywał Henryk Brodaty wraz z królową Jadwigą. Jego częściowo odrestaurowane wnętrza doskonale oddają jednak klimat ponad 1000-letniej historii miasta, a dziedziniec jest miejscem organizacji wielu wyjątkowych koncertów i imprez, wśród których największą sławę zyskał Turniej Rycerski o Pierścień św. Jadwigi Śląskiej. Spośród innych ocalałych zabytków architektury na uwagę zasługują m.in.  Fara Maryjna, kościół. św. Andrzeja, zabytkowe kamieniczki czy fragment murów obronnych z XIII I XIV wieku.

    Ciekawa rzeźba terenu, występowanie licznych akwenów, duże zalesienie (47% powierzchni), a także dogodny układ połączeń komunikacyjnych sprawiają, że Gmina Krosno Odrzańskie jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. To kraina jezior, rzek i lasów. Charakterystyczne ukształtowanie powierzchni – liczne pagórki, wzgórza, doliny, mozaiki pól, łąk, stawów  i lasów zachęcają do pieszych i rowerowych wycieczek. W krajobraz miasta wplata się Odra, która dzieli Krosno na dwie części: dolne zabytkowe stare miasto i górne – centrum administracyjne i mieszkaniowe. Łączy je okazały, ponad stuletni most wzniesiony w 1905 roku.

U nabrzeża usytuowany jest port rzeczny, do którego od kwietnia do listopada zawija statek pasażerski „Zefir”. Rejsy turystyczne ukazują nieznane dotąd oblicze Gminy Krosno Odrzańskie i cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów zarówno z Polski, jak i Niemiec. Unikalny w skali kraju projekt aktywizacji turystyki rzecznej połączony z przemyślanym rozwojem infrastruktury na lądzie zachwyca nie tylko mieszkańców, ale także gości, którzy odkrywają piękno tego regionu.  Uzupełnieniem infrastruktury około rzecznej są funkcjonujące w okresie wiosenno – letnim pole namiotowe i wypożyczalnia rowerów znajdujące się na terenie pobliskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zachęca także do skorzystania z kręgielni i squash`a. Baza sportowa i rekreacyjna Krosna Odrzańskiego dorównuje podobnym obiektom w dużo większych aglomeracjach. Jej dynamiczny rozwój w ciągu ostatnich kilku lat plasuje Krosno Odrzańskie w czołówce gmin, gdzie możliwości na spędzanie wolnego czasu jest naprawdę dużo. Miasto ma ponadto do zaoferowania liczne punkty gastronomiczne, hotelowe i usługowe. Znajduje się w nim węzeł szlaków turystycznych zarówno rowerowych, pieszych jak i konnych.

Infrastruktura turystyczna gminy Krosno Odrzańskie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Pobliskie jeziora w Łochowicach i Osiecznicy zachęcają do letniego relaksu na odnowionych plażach, na które można bezpiecznie dotrzeć ścieżkami rowerowymi. Liczne rzeki, jeziora i stawy hodowlane to także raj dla wędkarzy. Okoliczne lasy, bogate w zwierzynę i runo leśne są doskonałym miejscem zarówno na udane polowanie, jak  i grzybobranie.

Krosno Odrzańskie to także miejsce atrakcyjne inwestycyjnie. W gminie prosperują już duże zakłady branży drzewnej oraz produkcji urządzeń gastronomicznych. W północnej części miasta, na prawym brzegu Odry, zlokalizowana została strefa przemysłowa wchodząca w skład Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie realizowana jest tam jedna z największych inwestycji w województwie lubuskim – hala magazynowa o powierzchni ok. 42 tys. m2, budowana z przeznaczeniem na centrum logistyczne.

Działające w Urzędzie Miasta w Krośnie Odrzańskim Centrum Obsługi Inwestora oferuje pomoc merytoryczną i techniczną obejmującą m.in. wsparcie organizacyjne w realizacji procedur inwestycyjnych, pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z krajowymi  i zagranicznymi przedstawicielami biznesu, promocję gospodarczą. Przedsiębiorcy tworzący nowe inwestycje i nowe miejsca pracy na terenie gminy w ramach pomocy de minimis mogą skorzystać z maksymalnych zwolnień podatkowych.

Krosno Odrzańskie to także wspaniałe miejsce do zamieszkania. Oferuje atrakcyjne działki pod budownictwo mieszkalne w pobliżu lasów i jezior. Miasto przygotowane jest także na zaspokajanie pozazawodowych potrzeb kadry pracowniczej w sferze kulturalnej, rozrywkowej i sportowej. W kalendarzu kulturalnym na szczególną uwagę zasługuje „Rybobranie” – święto miasta określane mianem jednej z najlepszych imprez plenerowych w województwie lubuskim.

Nazwa „Krosno Odrzańskie” staje się marką rozpoznawalną już nie tylko na mapie województwa lubuskiego, ale także kraju, a dzięki realizacji unikatowego na skalę województwa projektu unijnego z zakresu promocji gospodarczej, wkrótce i Europy. Kryje w sobie nie tylko hasła takie jak przedsiębiorczość czy nowoczesność, ale także rekreacja, historia, kultura, sport. Inwestycje w wiele dziedzin życia społeczno-gospodarczego przynoszą wymierne efekty w postaci coraz atrakcyjniejszej bazy umożliwiającej rozwój ludzki pod każdym względem czyniąc z Krosna Odrzańskiego gminę wielu możliwości…

KOLARSTWO W KROŚNIE ODRZAŃSKIM

Kolarstwo w XX-wiecznej historii Krosna Odrzańskiego nie odgrywało większej roli. Krośnianie startowali w wyścigach organizowanych z okazji różnego rodzaju obchodów. Tak było w 1954 r. podczas Mistrzostw Powiatu zorganizowanych w ramach obchodów Święta 22 Lipca. Zwyciężył wówczas zawodnik „Spójni” Krosno Odrzańskie Koszewski. Sukcesem, który wykraczał poza powiat było zajęcie czwartego miejsca przez Gołysznego z klubu „Wiarus” w Mistrzostwach Okręgu w 1959 roku w Zielonej Górze rozegranego na dystansie 40 km. Rok później ekipa „Wiarusa” wywalczyła drugie miejsce w szosowych, Drużynowych Mistrzostwach Okręgu, rozegranych w Zielonej Górze. W latach 80-tych błysnął krośnianin, zawodnik „Trasy” Zielona Góra – Robert Maciąg. W 1988 r., jako junior zajął dziewiąte miejsce w wyścigu kolarskim o „Puchar Odry, Nysy – granicy pokoju”. Rok później był trzeci w czteroetapowm wyścigu juniorów po Ziemi Lubuskiej, a także zwyciężył w Międzynarodowym Wyścigu Czteroetapowym w Sobótce. Dobry sezon zaowocował powołaniem w 1988 r. do kadry narodowej juniorów. Wyścigi kolarskie w Krośnie Odrzańskim zostały wznowione na początku XXI w. W ciągu dwóch dekad przeszły ogromną ewolucję, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i frekwencyjnym.

W roku 2003 Komitet Organizacyjny w składzie: Marek Cebula, Tomasz Deszcz, Andrzej Kaczmarek i Robert Maciąg, zorganizował pierwsze kryterium uliczne przy Hali Sportowo-Widowiskowej. Trasa przebiegała po drogach pobliskiego osiedla. Kryterium uliczne organizowane było dwukrotnie, podobnie jak MTB na terenie Parku Tysiąclecia.

W dniu 15 stycznia 2006 r. w mieście nad Odrą odbył się Finał Przełajowego Pucharu Polski 2005/2006 oraz Finał Przełajowego PP w kategorii Junior [WYNIKI]. Organizatorami imprezy były: Stowarzyszenie „Skarpa” i LKS „Trasa” Zielona Góra (Kazimierz Prokopyszyn). Tym razem zawodnicy rywalizowali w krośnieńskim Parku Tysiąclecia. W dniu 24 maja 2012 r. Krosno Odrzańskie gościło kolarzy rywalizujących w XX Jubileuszowym Wyścigu Kolarskim Bałtyk-Karkonosze Tour.

Po kilku latach przerwy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim podjął działania zmierzające do wznowienia rywalizacji kolarskiej. W dniu 16 czerwca 2013 r. przy strefie przemysłowej odbyło się ramach rywalizacji Lubuskiego TKKF – MTB Krosno Odrzańskie [WYNIKI]. Udział wzięło 39 zawodniczek i zawodników [GALERIA ZDJĘĆ]. Drugie Grand Prix rozegrane zostało 8 czerwca 2014 r. Na starcie stanęło 55 osób [WYNIKI]. W 2015 r. do organizacji włączyły się: Ledent Tomasza Błyskonia oraz Nadleśnictwo Bytnica, dzięki temu impreza kolarska nabrała większego rozmachu. Tym razem udział wzięło 129 zawodników i zawodniczek [WYNIKI]. Krośnieński etap odbył się w ramach Zachodniej Ligi MTB i nosił nazwę Lasy Państwowe MTB Krosno Odrzańskie Rowerem po Lesie. Start i meta w dniu 28 czerwca 2015 r. zlokalizowane były nad jeziorem Glibiel w Łochowicach. W 2016 r. MTB rozegrane zostało po raz czwarty. Termin zawodów pod nazwą Ledent MTB Lasy Państwowe Krosno Odrzańskie ustalono na dzień 26 czerwca 2016 r. [ZDJĘCIA]. W imprezie udział wzięło ponad stu kolarzy [WYNIKI-ZDJĘCIA]. W trakcie wyścigów organizowane były także konkurencje kolarskie dla dzieci. Po roku przerwy krośnieńskie MTB wkracza na nowy, wyższy poziom organizacji i rywalizacji. Tegoroczna impreza rozegrana zostanie 27 maja 2018 r., a jej centrum będzie usytuowane na Placu Unii Europejskiej. Ponad 800 zawodników i zawodniczek oraz mnóstwo atrakcji. To wszystko w ramach KACZMAREK ELECTRIC MTB.