Słowo wstępu odnośnie tegorocznych tras II etapu Grand Prix Kaczmarek Elecric MTB w Zielonej Górze.

Trasa MINI, jest krótsza o 7,5 km niż ta w roku ubiegłym, ale nie znaczy, że jest przez to gorsza.
Pierwsze 5 km jest prawie identyczne jak poprzednio (lekka zmiana na ~1,5 km trasy). Następnie został wydłużony dojazd do mikrosingla „Króciak”, który w tym roku będzie przesunięty i pojawia się w wersji 2.0 (7,5 km trasy). Kolejne 5,4 km (odcinek 7,8-13,2 km trasy) przebiega tak jak poprzednio również przez dynamiczny singiel „Wąwóz” (12,2 km trasy). Po nim pojawia nowy, ale całkiem sympatyczny mikrosingiel „Wilkanowo F1” (13,3 km trasy) w miejsce singla „Wieczór”. 500 m podjazdu do kolejnego nowego, ale bardzo ciekawego singla „Tami” (14,2 km trasy). Imię nosi na cześć 4-latki, która brała czynny udział przy jego powstawaniu. Następnie łagodny 400 m podjazd pod świeżutki mikrosingiel „Kamień” (15 km trasy), na którego końcu czeka na Was ogromnych rozmiarów głaz wyposażony w kładkę do zjazdu lub można go ominąć bokiem (chicken line). Kolejne 600 m to podjazd na sigiel „Grzbiet” (16 km trasy – był na ostatnim wyścigu), a potem już prosto do mety z 2 podjazdami po drodze.
Z myślą o wszystkich trasa jest bogata w:
– podjazdy
– single (większość w „strefie singli” w okolicach Wilkanowa)
– sporo odcinków do wyprzedzania
– masę zabawy

Trasa MEGA jest jeszcze ciekawsza. Posiada wszystkie atrakcje z MINI plus inne dodatkowe takie jak:
singiel o przemyślanej nazwie „Nowy” (18,2 km trasy – osobiście nazywam go „BISMARCK ZG” lub „O…O…O”). Następnie długi ale łatwy (ciężko będzie później) podjazd do wieży Bismarcka. Za wieżą zaraz w lewo i prawo, a potem pełen gaz w dół „Piecem po grani” (20,8 km trasy). Kolejne prawie 2 km to dojazd do „Jagodowego Wzgórza” z którego jest szybki zjazd w dół do ul. Łużyckiej w okolicach Rybna. Następnie coś dla miłośników podjazdów czyli 800 m szutrem pod górę by odbić w lewo w stronę amfiteatru.
W tym roku zabraknie stromego zjazdu z „Tarzańskiej Bis”, ale zastąpi go szybki mikrosingiel w stronę ogrodu botanicznego (27 km trasy). Wjazd na Tatrzańską ten sam co poprzednio, a potem jazda wzdłuż potoku Pustelnika w okolice kąpieliska miejskiego. Teraz skręt w prawo jakieś 20 m wcześniej niż ostatnio, a po nim lekko pod górkę w kierunku ambony strzeleckiej (31 km trasy). Na 31,8 km znajduje się tajemniczy przejazd przez zagajnik, po którym kierujemy się w stronę kultowego „podjazdu po płytach”, gdzie dojeżdżamy do anten telekomunikacyjnych na Górze Wilkanowskiej. Tuż przed nimi skręcamy w lewo (32,8 km trasy) by rozpocząć podróż najdłuższym, liczącym ponad 1 km (to chyba rekord na Wzgórzach, chociaż miejscami lekko pod górkę) najnowszym singlem „Longer”. Po nim jeszcze zjazd (34,2 km) i ostatni podjazd (35,2 km) przed włączeniem się w końcówkę trasy MINI (37,1 km) i siup do mety.

Trasa GIGA to powtórzenie odcinka 17,5 – 36,4 km trasy MEGA.

Osobom niezdecydowanym między MINI i MEGA osobiście polecam trasę MEGA, bo jest bardzo atrakcyjna i po mimo wielu pochwał zeszłorocznej trasy ta wydaje się być jeszcze lepsza. Przyznaję, że może być bardziej męcząca ze względu na dłuższy i trudniejszy dystans, ale zapewniam, że warto.

Słowem podsumowania dodam, że trasy są tak ułożone by nie wypaczać wyników, a jednocześnie dawać jak najwięcej frajdy z jazdy.

Pozdrawiam, twórca trasy Kamil Wieczorek.

Dystans MINI – ok. 19,5 km
Przewyższenia: ok. 300 m
Bufet znajduje się na ok. 11,5 km
Rozjazd na dystans MINI znajduje się na ok. 16,5 km

Dystans MEGA – ok. 39,5 km
Przewyższenia: 700 m
Bufet znajduje się na ok. 11,5 km i 26,5 km
Rozjazdy znajdują się na ok. 16,5 km

Dystans GIGA – ok 59 km
Przewyższenia: 1100 m
Wjazd na II rundę GIGA znajduję się ok.  36,5 km
Bufet znajduje się na ok. 11,5 km, 26,5 km oraz 45,5 km

UWAGA!!!
Zmieniony został przebieg trasy ok. 21 i 28 km.
Szczegóły na grafice poniżej mapy.

TRASA WYŚCIGU MŁODZIK

DYSTANS MŁODZIK – ok. 11 km