Malownicze miasteczko Żerków znajduje się w sercu Wielkopolski- 67 km od Poznania, około 10 km od krajowej drogi nr 11. Mimo bliskości ruchliwej trasy Poznań – Katowice cała gmina zachowała czar spokojnej, bezpiecznej Szwajcarii, leżącej wśród pięknego krajobrazu.
Gmina Żerków to przede wszystkim tereny turystyczno – rolnicze. Jednak bogata jest również historia miejscowości. W 2008 roku obchodzono 725 lat miasta. Żerków powstał przy trakcie handlowym Toruń – Wrocław i leży wśród wzniesień Wału Żerkowskiego. Ślady osad świadczą o obecności ludzi na tych terenach od epoki kamienia. Rozwijając się z pradawnej osady, Żerków zyskał handlowe znaczenie w okresie funkcjonowania szlaku bursztynowego. Bogata historia miasta pozostawiła po sobie wiele zabytków, które są atrakcją turystyczną gminy m.in. kościół barokowy pw. Stanisława Biskupa, kościół pw. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie, drewniany kościółek we Lgowie, pałace w Śmiełowie i Raszewach. Tereny gminy od dawna nazywane są „Szwajcarią Żerkowską”, a pierwsze wzmianki o tej nazwie sięgają 1889 roku.
Na terenie „Szwajcarii Żerkowskiej” znajdują się liczne trasy wędrówek  pieszych oraz wytyczone szlaki rowerowe. Turystyka i wypoczynek to główne atuty gminy. Są one realizowane głównie na terenach należących do Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego.
Na terenie Gminy znajduję się jedyne w Polsce muzeum poświęcone całkowicie postaci Adama Mickiewicza.  Siedzibą muzeum jest pałac w Śmiełowie położony w urokliwym parku, nad odnogą Lutyni.więcej informacji znajdziecie na : www.zerkow.pl

IMPREZY ROWEROWE NA TERENIE GMINY ŻERKÓW W LATACH 2012-2016
W Żerkowie kilkukrotnie odbywały się zawody w kolarstwie górskim. Pierwsze miały miejsce w 2011, a w 2012 do rywalizacji stanęła większość czołowych zawodników w pierwszej edycji Pucharu Polski.
04.07-07.07.2013 r. Mistrzostwa Polski MTB w kolarstwie górskim
Do Szwajcarii Żerkowskiej przybyli kolarze z całej Polski z Mają Włoszczowską i Markiem Konwą na czele. Pierwszego dnia Mistrzostw w zawodach o Puchar Prezesa PZkol startowali młodzicy i juniorzy młodsi. W kolejnym dniu tj. piątek odbył się oficjalne treningi i wyścigi na trasie Mistrzostw Polski MTB XCO oraz XCE. Trzeciego dnia Mistrzostw amatorzy kolarstwa górskiego mogli wziąć udział w Otwartym Maratonie MTB w kategoriach Mini i Maxi oraz w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym, a w Mini Maratonie ścigały się dzieci w wieku 3-12 lat. Także w sobotę drużyny rywalizowały w sztafecie
Ostatniego dnia Mistrzostw tj. w niedzielę 07.07.2013 r. rywalizowała elita kolarstwa.
W kategorii U23 i elity kobiet tytuł Mistrzyni zdobyła Maja Włoszczowska, która po kontuzji wróciła w wielkiej formie, a w kategorii mężczyzn tytuł obronił Marek Konwa.
17.07.- 20.07.2014 r. Mistrzostwa Polski MTB 2014
Po raz drugi z rzędu najlepsi kolarze górscy na czele z Mają Włoszczowską rywalizowali w Żerkowie. Na leśnych trasach Szwajcarii Żerkowskiej rywalizowali zawodnicy w kategoriach młodzik, młodziczka, junior młodszy, juniorka młodsza o Puchar Prezesa PZKol. Odbyły się także Mistrzostwa Polski masterów. Ostatniego dnia mistrzostw rywalizowali czołowi kolarze w naszym kraju w kategoriach: elita kobiet i mężczyzn, U23 kobiet i mężczyzn, juniorzy i juniorki.
3-4.09.2016 r. Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kolarstwie szosowym